Компресія спинного мозку хребта

Компресія спинного мозку хребта – це стан, при якому відбувається здавлення спинного мозку. Виникає вона при різних патологіях. Комплекс симптомів, які виникають внаслідок цього називають мієлопатії.

Наслідки цього стану дуже складні. Компресія відбувається тому, що в силу деяких травм або захворювань здавлюється спинний мозок, тому він не може нормально функціонувати. Внаслідок виявляють неврологічні ознаки.

Слід зазначити, що здавлення спинного мозку може відбуватися з різних причин. Основними факторами, що провокують гостре здавлювання, є травми і переломи хребта. До них відносяться компресійні переломи хребців або декількох, для яких характерне зміщення кісток, ушкодження міжхребцевих дисків і кісток, внаслідок яких проявляється гематома. До пошкодження міжхребцевих дисків відноситься їх розрив або зсув, особливо часто це відбувається в шийному і грудному відділах.

Ще причиною гострої компресії може бути підвивих, дислокація хребта. Компресія спинного мозку внаслідок травми розвивається швидко, протягом декількох годин. Дані стану відносять до групи підгострій компресії. Така компресія спинного мозку розвивається від кількох днів до тижнів.

Можуть бути також захворювання і стани, які відносять до хронічного здавлення спинного мозку: Слід зазначити, що порушення в краниоцервикальном переході, в тому числі підвивих анлантоосевого суглоба можуть провокувати як гостру, так і підгостру хронічну компресію спинного мозку. Здавлювання спинного мозку найбільш часто проявляє такий симптом, як больовий синдром в спині. Цей ознака один з найбільш ранніх.

Далі інтенсивність болю буде збільшуватися, як правило, це відбувається поступово. Відзначається ще біль, що локалізується між лопатками, для якої характерно прояв саме в нічний час доби. Такий симптом свідчить про здавленні нервових корінців. Далі при цьому буде розвиватися корінцевий синдром. Але біль між лопатками також може свідчити про метастатичного ураження хребта.

Больові відчуття при інтрамедулярних пухлинних процесах значно відрізняються, так як при цьому виникає пекучий біль, яку складно точно локалізувати. Далі може статися спастичний парез. Дані симптоми часто пов'язують з іншими захворюваннями, наприклад, обструкція сечовивідних шляхів або ж важкі ураження простати.

До пізніх симптомів відноситься порушення чутливості. При цьому часто вона знижується в області анального сфінктера, може спостерігатися ще зниження тонусу. Також чутливість може порушуватися біля статевих органів.

Якщо у людини при установці сечового катетера немає чутливості, тобто він не відчуває, як трубка просувається по уретрі. То це може свідчити про компресії кінського хвоста. При діагностиці перевіряється рівень м'язово-суглобової чутливості та чутливість вібраційного типу.

Різні парези, які проявляються внаслідок компресії, спочатку супроводжуються незначною незграбністю і поступово доростає до повної втрати м'язового тонусу. Методами діагностики, які здатні виявити компресію спинного мозку, є МРТ і КТ-мієлографія. При підозрі на цю патологію шляхом люмбарной пункції в спинний мозок вводять Йогексол.

Це контрастне речовина, якого потрібна невелика кількість. Воно поширюється по спинному мозку до рівня де є блокада. При цьому потрібно ще введення препарату шляхом цервікальної пункції. Це дає можливість визначити верхню межу блокади. І МРТ і КТ допоможе визначити наявність і пухлин, кісткових ушкоджень.

Якщо ж у конкретному медичному закладі немає цих апаратів, терміново проводиться рентгенографія хребта, а далі вже лікарі вирішують які дії повинні проводитися. Лікування компресії спинного мозку завжди спрямоване на усунення здавлення. Досить часто процес оборотний, але є випадки коли спостерігається повна дисфункція спинного мозку. Якщо пухлина діагностується, то необхідна екстрена хірургічна операція. У випадку зі злоякісною пухлиною пацієнту призначається променева терапія.

Після цього вже проводять ламинэктомию. Тобто хірургічну декомпресію. Але практика показує, що така операція продовжує життя пацієнта ненадовго – в середньому на 6 місяців.

При компресії спинного мозку всім хворим показано знеболюючі препарати. Індивідуальну лікувальну терапію призначає тільки кваліфікований фахівець. Слід зазначити, що дуже важливим фактором у прогнозі є стан пацієнта. Якщо ж він на момент звернення до фахівців може пересуватися самостійно, то шанси на те, що буде парализация невеликі – 10-30%. Що стосується пацієнтів вже паралізованих, то шанси на самостійне пересування після лікувальної терапії невеликі. Це відбувається в 20-40% випадків.

Також якщо є порушення в сечостатевій системі, то тільки в 40% випадків все відновлюється. В середньому тривалість життя становить 1,5 року. Але це у пацієнтів, які лікувалися амбулаторно.

Схожі статті:

 • Набряк спинного мозку хребта

  Набряк спинного мозку представляє собою процес, в ході якого відбувається скупчення рідини в клітинах і просторі між ними. При цьому даний термін не фігурує в медичній літературі. Подібні явища...

 • Пошкодження спинного мозку

  Травма спинного мозку – це серйозна проблема, яка зачіпає і медичну і соціальну сферу. Незважаючи на те, що сучасна медицина намагається досягти максимальних результатів у лікуванні набутих...

 • Пухлини головного та спинного мозку

  Половина первинних новоутворень припадає на пухлини доброякісного характеру. Клітини, які входять до їх складу, виглядають природно, розвиваються поступово, не випускають метастази в...

 • Променева та інструментальна діагностика патології хребта. Ревматичний артрит

  При ревматизмі часто уражається серединний атлантоосевой суглоб, дугоотростчатые суглоби тпейного відділу хребта і розвивається синовіт атлантозатылочньтх суглобів. На рентгенограмах...

 • Майдан 3.0: перезавантаження мозку

  Прийшов на «Viber» повідомлення, яке вразило до глибини душі: 20 лютого знову майдан, оскільки «революція гідності ще не закінчилася». Збір біля «монументу героям «небесної сотні» о 8.30, а вже...